Lipa
- Written by mr.ph. Aida Zubčević
- Published in: Priče
- Permalink

Drvo lipe se od najstarijih vremena, kao i drvo zove, smatralo kao drvo koje je naklonjeno čovjeku. Ono se u srednjem vijeku smatralo drvom sudbine, pa je u tom smislu bio i običaj da se na dan rođenja muškog djeteta posadi drvo lipe.
Osim te tradicije lipa dugo vremena nije imala u narodnoj medicini nikakav značaj. Smatralo se da drvo cvjeta, da ima puno meda i voska i da pčele rado dolaze do njega.
Danas je ljekovitost lipe poznata i priznata od zvanične medicine. Dva osnovna ljekovita svojstva lipe su da pospješuje znojenje i umiruje grčeve. Pored ova dva osnovna ljekovita svojstva lipa ima blago umirujuće dejstvo kod bolova, zatim blago sedativno dejstvo kod nervoze i psihičke napetosti. Ipak u narodu se smatra da lipin čaj ne treba dugo upotrebljavati. Preporučuje se da se poslije 60 dana pijenja čaja od lipe napravi pauza od 10-tak dana.
Donosimo vam par recepata za preparate od lipe:
Univerzalni čaj od lipe
1 kašikica cvjetova lipe
1 šolja tople vode
Preliti cvjetove lipe toplom vodom, poklopiti i poslije 15 minuta procjediti. Zasladiti medom.
Ako se pije 2-3 puta u toku dana između obroka koristi se za smirenje i bolju cirkulaciju. Ako se pije pola sata prije spavanja djeluje umirujuće.
Lipa za opekotine i rane
100g cvjetova lipe
1 litar vode
Cvjetove lipe prelijte ključalom vodom, poklopite i poslije 3 sata procjedite. U ovako pripremljeni čaj može se dodati još po 15 kapi eteričnog ulja lavande, mente i kadulje i u obliku obloga stavljati na opekotinu.